Spark 7/2013

  • Price:64,- Kč

Pohled na bodovací tabulku červencového Sparku je naprosto výmluvný. BLACK SABBATH bezkonkurenčně zválcovali vše, co jim stálo v cestě. Vzhledem k tomu, že o novém albu a situaci ve skupině jsme pravidelně informovali v Actualu a velký materiál o kapele nás teprve čeká, rozhodli jsme se podívat na nové album rovněž v kontextu času, stejně jako na samotnou kapelu. K tomu jsme využili rubriky Klenoty albových archivů a Historická studna.

S

abbati nejsou jedinou legendou, která ovládla redaktorské hodnocení nových alb. V první pětce skončili rovněž ALICE IN CHAINS, rozhovor s jejich kytaristou Jerrym Cantrellem si můžete přečíst již nyní, a také MEGADETH, jejichž frontman se rozpovídá v příštím čísle.

P

roč se mladým kapelám nedaří svrhnout z pomyslného metalového trůnu dnešní dinosaury, je otázka, která nepřestává zaměstnávat všechny, kteří s tímto tématem mají co do činění. Pokud se ale podíváte na alba, jaká jsou tzv. dinosauři po letech stále schopni nahrávat, a to nemluvím jen o BLACK SABBATH nebo DEEP PURPLE, ztuhne vám krev v žilách.

A

no, je to vzrušující podívaná a metalová scéna je jako sopka těsně před erupcí. Najdete zde kapely, o kterých můžete psát, i když nevydávají nové album – nejlepším příkladem jsou OPETH, kteří zdobí stranu titulní.

R

ozhodli jsme se pojmout materiál o OPETH jako kaleidoskop. A ústřední otázka zní: Proč vlastně OPETH posloucháme? A možných odpovědí je řada… někdo se s nimi táhne už od doommetalových dob, jiného okouzlují charakteristické kytarové arabesky, dalšího baví jejich květnatý sloh a smysl pro humor. To jsou průvodní slova autorky článku Jany Vrbkové. A svět Opeth máte jako na dlani.

K

do nebude chybět na letošních festivalech, měl by být připraven na vrtochy počasí. Recenze z letošního Metalfestu a osobní zkušenost o tom hovoří jasně. Počasí neporučíme, ale fesťák si užít chceme. Proto kromě opalovacího krému nezapomeňte ani na holínky a pláštěnky. Jistota je jistota. Ale nemalujme čerta na zeď, prázdniny teprve začínají.

Hlavní článek
OPETH – Dědictví ďáblovy zahrádky

Rozhovory
MASTERPLAN – Spirit Never Dies
ALICE IN CHAINS – Začínat vždy od nuly
SIRENIA – Návrat k minulosti
POWERWOLF – Půlnoční kázání
QUEENSRŸCHE – Na novém startu s původní energií
THE DILLINGER ESCAPE PLAN – Pohled do nitra rozervanců
TIMO TOLKKI – Nalezení země zaslíbené?
ORPHANED LAND – Osiřelá země: Nekonečná cesta I

Rockoví mohykáni – Jeff Hanneman (SLAYER)
Deep Look Inside – Mark Tornillo (ACCEPT)
Galerie titánů – TESTAMENT
Klenoty albových archivů - BLACK SABBATH
Ušní průplach - Joel O´Keeffe (AIRBOURNE)
Punk as Fuck – CHOKING SUSAN
Killing Session – WHILE SHE SLEEPS, LIFERUINER, OF GLACIERS
Síla a melodie - BATTLE BEAST, MAEGI
Prog - HALF PAST FOUR, THE AURORA PROJECT
Historická studna – BLACK SABBATH
Kulturní špionáž – Vraždy a sebevraždy ve jménu metalu 7
Text Book – MEGADETH, AS I LAY DYING, BLACK SABBATH, MOTÖRHEAD
Live – SEPTICFLESH, KISS, AMON AMARTH, BRING ME THE HORIZON, HEATHEN, RIVERSIDE, Metalfest

Holocaust Nightmare
Obscene Extreme – II. část
DARKTHRONE – Mocný trůn koruny norské
VOIVOD – Old school memories – part II
BURZUM – Posměšné ozvěny z temného lesa

Plakáty - IRON MAIDEN (3/3), POWERWOLF

Spike - TOMAHAWK, Black Mass Rising